18032018Nowości:
   |    Rejestracja

„Bomba z opóżnionym zapłonem” – czyli rak o nazwie HCC


Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby jest największym ośrodkiem przeszczepiania wątroby. W Warszawie na Banacha 1a, rocznie wykonuje się już ponad 100 transplantacji wątroby od dawców zmarłych i przeszczepia się ok. 15 fragmentów wątroby od dawców żywych.


 

Niestety rak wątrobowokomórkowy o nazwie HCC (hepatocellular carcinoma) zajmuje czwarte miejsce spośród wszystkich nowotworów jeśli chodzi o przyczynę zgonu i jest piątym wśród nowotworów złośliwych w częstości występowania na świecie.

W zaledwie jedynie jednego roku rozpoznawanych jest od pół miliona do miliona nowych przypadków zachorowań na ten typ raka. 

Ciekawostką jest to, że najwięcej przypadków HCC, bo aż 80-90% rozwija się w marskiej wątrobie. Warto więc zaapelować do osób z marskością wątroby, że najważniejszym czynnikiem etiologicznym jest przewlekłe zapalenie wątroby wywołane wirusem B i C.

DNA wirusa B ma zdolność integracji z genomem zakażonego hepatocyta, wywołując procesy nowotworzenia. W przypadku wirusa C, hepatokarcynogeneza wywołana jest wpływem niektórych białek wirusa na apoptozę i proliferację hepatocytów a także przewlekłym stanem zapalnym i towarzyszącym mu procesem regeneracyjnym w marskiej już wątrobie.

Zapalenie wątroby typu A oraz E nie prowadzi do jej przewlekłej niewydolności i nie ma wpływu na karcynogenezę, natomiast zakażenie typu D występujące łącznie z zakażeniem typu B zwiększa jej ryzyko.

Innymi czynnikami ryzyka są niektóre wrodzone hapatopatie, stłuszczenie wątrob, oraz aflatoksyny, nadmiar żelaza lub mikrocystyn w diecie oraz niektóre hormony.

Badania naukowe wykazały, że wirusowe zapalenie wątroby w połączeniu z cukrzycą II typu, nasilają przyczynę zachorowań. Na ten typ raka, częściej chorują mężczyzni już po 40-tym roku życia.

W Klinice przy ul. Banacha 1 a, za wprowadzenie do praktyki przeszczepów wątroby (od żywych dawców rodzinnych) Zespół Kliniki uzyskał nagrodę Ministra Nauki oraz Nagrodę Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej.

Niestety zapadalność na HCC ulega ciągłemu zwiększeniu. Przyjmuje się, że HCC rozwinie się u 25% spośród 385 milionów ludzi na świecie zakażonych HBV, zaś 20% spośród 170 milionów zakażonych HCV będzie miało marskość wątroby.

Największą liczbę zachorowań odnotowuje się w krajach zachodnich i Japonii oraz w krajach rozwijających się. W Polsce natomiast, liczba zakażonych wirusowym zapaleniem wątroby typu C (HCV) sięga 600-700 tysięcy, a rocznie rozpoznawanych jest od 1500 do nawet 6000 nowych przypadków – są to oczywiście jedynie przybliżone kalkulacje, ponieważ naturalna historia HCC nie jest jeszcze poznana dokładnie.

Śmiertelność w przebiegu przewlekłego zapalenia HCV w ostatnim dziesięcioleciu zwiększyła się trzykrotnie, głównie z powodu HCC i niewydolności wątroby.

W nieleczonym przebiegu HCC większość chorych umiera w ciągu 4 miesięcy od wystąpienia pierwszych objawów i zaledwie 12,8% nieleczonych przeżywa 3 lata (!).

Wiele ośrodków prowadzi badania nad sposobami ograniczenia zachorowalności na HCC.

Prowadzona od lat osiemdziesiątych akcja szczepień przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B zaowocowała spadkiem zachorowań oraz zmniejszeniu procentowego udziału zakażenia HBV jako rozpoznawanego podłoża HCC.

Do tej pory nie wynaleziono skutecznej szczepionki na zakażenia HCV. W przypadku tego typu zakażeń stosuje się leczenie przeciwwirusowe z zastosowaniem interferonu-α, które zmniejsza ryzyko zachorowania na HCC.

Jedyną skuteczną metodą postępowania w HCC jest przeszczepienie wątroby, które nie tylko leczy chorobę i jednocześnie usuwa jej przyczynę, ale również likwiduje niewydolność wątroby oraz nadciśnienie wrotne.

Po wprowadzeniu kryteriów Mediolańskich do kwalifikacji chorych do zabiegu przeszczepienia, wyniki transplantacji uległy znacznej poprawie.
Przeżycie po transplantacji bez wznowy wynosi odpowiednio: roczne – 77%, trzyletnie 70%, pięcioletnie – 65,9%. Obecnie wyniki przeszczepiania wątroby są o wiele lepsze niż resekcji wątroby, która do niedawna uważana była za najskuteczniejszą opcję leczenia chorych z pierwotnym rakiem wątroby (HCC) – pięcioletnie przeżycie po resekcji wątroby wynosi od 26% do 50%

W ostatnim dwudziestoleciu, w wielu ośrodkach wprowadzono liczne metod bezpośredniego oddziaływania na „guz nowotworowy”, takie jak: embolizacja lub chemoembolizacja tętnicy wątrobowej, ablacja termiczna, krioablacja, przezskórne wstrzykiwanie etanolu, które znalazły zastosowanie w leczeniu początkowo nieoperacyjnych zmian, jako leczenie uzupełniające mające na celu spowolnienie rozwoju choroby u chorych zakwalifikowanych do przeszczepienia wątroby.

 

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz