Zdrowie
Like

Pluskwica groniasta

18/10/2014
522 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
Pluskwica groniasta

Pluskwica Groniasta stymuluje działanie tych samych obszarów mózgu co żeńskie hormony płciowe – estrogeny. Właściwości te wykorzystują preparaty łagodzące dolegliwości związane z menopauzą.

0


Opis

Pluskwica Groniasta jest rośliną wieloletnią osiągającą do 1,5 metra wysokości. Roślina w stanie naturalnym występuje w Kanadzie i USA. W Europie spotykana jedynie na plantacjach, których za wiele nie ma

Pluskwica ma czarne korzenie i podwójnie pierzasto podzielone liście. Kremowobiałe kwiaty wyposażone są w 3-8 płatków i skupione w grona o długości dochodzącej nawet do 70cm. Kwiaty wytwarzają bardzo intensywny zapach, a ich owocem są mieszki.

Uprawa

Pluskwica Groniasta jest niezmiernie rzadko uprawiana, a większość zbiorów surowca leczniczego pochodzi ze stanu naturalnego. Surowcem jest czarny korzeń rośliny zbierany po dojrzeniu nasion.
Roślina rośnie zarówno w suchych jak i wilgotnych glebach, na zacienionych i nasłonecznionych stanowiskach.
Korzeń można suszyć zarówno w suchych i przewiewnych pomieszczeniach jak i ogrzewanych suszarniach. Przed suszeniem korzenie się nacina, aby lepiej wyschły.

Podstawowe substancje czynne

W korzeniu pluskwicy groniastej występują glikozydy triterpenowe (aiteina, cimifugina, deoksyakteina), glikozydy gorczycowe (np ranunkulina, która podczas suszenia staje się anemoniną), żywice, garbniki, fenolokwasy, kwas salicylowy, izoflawony i substancje estrogenne.

Działanie i zastosowanie

Wyciąg z korzenia pluskwicy groniastej stymuluje działanie tych samych obszarów mózgu co żeńskie hormony płciowe – estrogeny. Powoduje to zmniejszenie uciążliwych objawów menopauzy i reguluje menstruację. Ma działanie rozkurczowe i tonizujące układ rozrodczy kobiety, reguluje wydzielanie hormonów kobiecych, łagodzi bóle miesiączkowe.

Pluskwica groniasta znajduje zastosowanie w leczeniu neuralgii, bólów mięśniowych i bolesnych stanów zapalnych. Stosowany w leczeniu reumatyzmu i reumatoidalnego zapalenia stawów.
Działanie rozkurczowe wykorzystuje się również w leczeniu szumu w uszach, napadów kaszlu i kokluszu.

Przeciwwskazania

Według badań brytyjskiej Agencji ds. Regulacji Leków i Produktów Ochrony Zdrowia (MHRA), preparaty z pluskwicy groniastej u niektórych osób powodują uszkodzenia wątroby. W sporadycznych przypadkach mogą być one poważne, dlatego zaleca się odstawienie preparatów ziołowych, gdy pacjent zauważy objawy uszkodzenia wątroby. Należą do nich utrata apetytu, zżółknięcie skóry i oczów, bóle górnej części żołądka, ciemna barwa moczu i uczucie zmęczenia.

Odwar z korzenia pluskwicy groniastej

Łyżeczkę korzenia pluskwicy groniastej należy zalać wrzącą wodą. Odwar gotować na małym ogniu pod przykryciem 25-30 minut.

Wyciąg z korzenia pluskwicy groniastej

Wyciąg z korzenia pluskwicy groniastej łagodzi objawy menopauzy, dlatego wchodzi w skład mieszanki ziołowej Memofem.

Źródło: http://poznajziola.pl/ziola/pluskwica-groniasta-175.html

0

Wiadomości Zdrowie za Zdrowie

586 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758